تبلیغاتآمار قتل را با کمک روانشناسان 10 درصد کاهش داده‌ایم

به گزارش ایلنا، سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس آگاهی ناجا در نشست روسای آگاهی‌های سراسر کشور، در جمع خبرنگاران گفت: در بعضی از جرائم توانستیم امنیت خوبی را برپا کنیم و مردم از این امنیت احساس رضایت می‌کنند. در سال جاری کشفیات خوبی داشتیم و با توجه به تمرکز نیروها و گشت نیروهای پلیس آگاهی آمارها در ماه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند، اما می‌توان گفت؛ 98 درصد خودروهای به سرقت رفته توسط ماموران آگاهی کشف شده و به مالباختگان پس داده شده است.

سردار مقیمی با اشاره به پرونده‌های قتل در کشور خاطرنشان کرد: در سال جاری با توجه به پرونده‌های کشف شده 99 درصد پرونده‌های قتل توسط کارآگاهان کشف شده‌اند. در این مدت کارهای فرهنگی، آموزشی و روانشناسی انجام دادیم. با کمک روانشناسان توانستیم 10 درصد از میزان پرونده‌های قتل را کاهش دهیم.

در خصوص افزایش کشفیات در زمینه قتل باید به این نکته اشاره کنیم که ما از کارآگاهان باتجربه در کنار نیروهای جوان کمک گرفتیم تا بتوانیم در زمینه کشفیات قتل تجربه را در کنار نیروهای جدید در اختیار داشته باشیم. در این زمینه استان‌های قزوین و زنجان بهترین آمار را در اختیار دارند.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به پرونده‌های فساد اقتصادی گفت: در خصوص فساد اقتصادی، پرونده‌های زمین‌خواری و فرار مالیاتی را در راس فعالیت‌هایمان قرار دادیم. با توجه به فعالیت‌های ما در خصوص زمین‌خواری اکنون هزار پرونده تشکیل شده است. این پرونده‌ها به محصور کردن زمین‌هایی که مربوط به منابع طبیعی است باز می‌گردد و ما تلاش می کنیم تا وضعیت این زمین‌ها را به حالت گذشته بازگردانیم.

وی ادامه داد: پرونده جرائم اقتصادی موضوعات مختلفی دارد. ما تلاش می‌کنیم قبل از سنگین شدن پرونده‌ها و لطمه خوردن به فضای کشور متخلفین را دستگیر کنیم و در این زمینه پیشگیری انجام می‌دهیم زیرا اگر در روند رسیدگی به پرونده‌ها تعلل صورت گیرد؛ پرونده‌ها سنگین‌تر می‌شود.

سردار مقیمی با اشاره به کلاهبرداری‌هایی که از طریق دستگاه‌های خودپرداز می‌شود، بیان کرد:‌ در این زمینه بارها به مردم هشدار داده‌ایم که کلاهبرداران به عناوین مختلف مردم را به پای دستگاه‌های خودپرداز می‌آورند و بدین صورت از حساب‌های آنها برداشت‌های غیرمجاز می‌کنند. یک موضوعی که بسیار باعث تاسف است کلاهبرداری این متخلفین از افراد باهوش و تحصیلکرده جامعه است. ما در اینگونه کلاهبرداری‌ها بارها دیده‌ایم که متخلفان توانسته‌اند از پزشکان و وکلا کلاهبرداری کنند. امیدواریم مردم به هشدارهای ما در این زمینه دقت کنند.