تبلیغاتساحل شرقی کارون در قرق نخاله‌های ساختمانی

 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، پس از گذر از پل شهید دقایقی و تصفیه‌خانه شرق اهواز، نخاله‌های ساختمانی انباشته‌شده در ساحل شرقی كارون دیده می‌شود كه چهره ساحل را زشت و نامتعارف كرده است.

شاید در نگاه اول به نظر بیاید آبرفت رودخانه است، اما با نزدیك شدن به محل، اولین رد انسانی این پدیده مشخص می‌شود. جدول كنار جاده به اندازه عبور یك كامیون كنده شده و سپس روی خاكی كه حاصل تجمیع نخاله‌های ساختمانی است، رد تایرهای ماشین‌های سنگین معلوم می‌شود.  

چشم انداز اینجا را نیزارها و تلی از آجر و سنگ‌های مرمر شكسته، سیمان و گچ كه حالا حكم نخاله را دارد، تشكیل می‌دهد. همه اینها در این نقطه از ساحل كارون، جلوی جریان طبیعی آب رود را گرفته و آن را به مردابی متعفن تبدیل كرده است؛ مردابی كه تامین‌كننده آب تصفیه خانه شرق اهواز شده است.

تخلیه نخاله در ساحل رود

یكی از فعالان محیط‌زیست استان با بیان این كه نخاله‌ها برای ساختمان‌سازی در ساحل كارون، اینجا ریخته می‌شوند، به همشهری می‌گوید: مساله را با شورای شهر مطرح كردیم كه به ما قول داده شد با خاطیان برخورد شود، اما اكنون پس از گذشت هفته‌ها، یك عضو شورا با ما تماس گرفت و گفت كه تنها كاری كه توانسته انجام دهد، این است كه از ادامه تخلیه نخاله در آن محل جلوگیری كند.

«شبنم قنواتی‌زاده» اضافه می‌كند: در ساحل شرقی كارون، نخاله‌های ساختمانی زیادی روی هم انباشته و به حال خود رها شده كه هم چهره شهر را زشت كرده و هم آلودگی ایجاد كرده است.

اما رئیس مركز بهداشت شرق اهواز نیز در گفتگو با خبرنگار همشهری با اظهار بی اطلاعی از تخلیه نخاله و پمپاژ آب آلوده به سمت تصفیه خانه شرق اهواز، می‌گوید: در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی می‌شود و به همراه معاون بهره برداری شركت آب و فاضلاب اهواز از این محل بازدیدی خواهیم داشت.

یك عضو شورای شهر اهواز نیز با اشاره به بازدید از این محل، به همشهری می‌گوید: حراست آبفای اهواز باید نظارت بیشتری بر موضوع تامین آب آشامیدنی سالم برای شهروندان داشته باشد. كارون باید از هرگونه آلودگی زیست‌محیطی دور بماند. چون مهم ترین جاذبه طبیعی گردشگری این شهر است.

«آذر زمان‌پور» می‌افزاید: پس از تخلیه نخاله‌های ساختمانی، ما تذكرات لازم را به شهرداری منطقه 3 اهواز دادیم، اما تخلیه بخشی از نخاله‌های ساختمانی در ساحل توسط برخی از شهروندان انجام می‌شود.

زمان‌پور، تكرار و ادامه این كار را قابل‌توجیه نمی‌داند و می‌گوید: با توجه به اینكه شورای شهر وظیفه نظارت را به عهده دارد، این نظارت را جدی‌تر انجام خواهیم داد، اما از مسئولان آبفا هم انتظار داریم كه پیگیر این موضوع را باشند و مستندات لازم را در این زمینه تهیه كنند و به مراجع مربوط ارجاع دهند تا در این زمینه از طریق قانونی برخوردهای لازم صورت گیرد تا از آلودگی كارون جلوگیری شود.

این عضو شورای شهر اهواز تاكید می‌كند: آلوده‌کردن آب كارون و فضای شهر، عین خیانت است و كسی كه در این موضوع اهمال كند، لابد حوزه وظایف خود را به عنوان شهروند یا مسئول نمی‌داند.

آبفا هم مسئول است

زمان‌پور، نقش آب و فاضلاب را به عنوان ارگانی كه باید از سلامت آب آشامیدنی شهروندان صیانت كند، مهم می‌داند و می‌گوید: شركت آب و فاضلاب باید صیانت از ایستگاه های تصفیه آب را به عهده بگیرد، شماره خودروهایی را كه چنین اقدامی می‌كنند، اعلام كند و اطلاعات لازم را در اختیار مسئولان بگذارد.

قول مساعد شهرداری برای همكاری

این عضو شورای شهر اهواز اظهار می‌كند: 2 ماه پیش پس از بازدید از ساحل شرقی كارون، دیدیم كه نخاله‌های ساختمانی زیادی آنجا تخلیه شده است و خواستار آن شدیم كه مانعی ایجاد شود تا از رفت و آمد وسایل نقلیه ای كه بار نخاله ساختمانی را در ساحل تخلیه می‌كنند،

جلوگیری شود. اما در كمال ناباوری دیدم كه فضا باز است و موانع برداشته شده و امكان رفت و آمد خودروها بار دیگر مهیا شده است.

زمان پور می‌افزاید: طی تماسی كه با شهرداری داشتیم، مسئولان این نهاد قول مساعد دادند كه با پیگیری موضوع، مانع ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی خواهند شد و اجازه ادامه تخلیه نخاله‌ها را نخواهند داد.

شهردار منطقه 3 اهواز نیز در گفت‌وگویی با همشهری، خبر تخلیه نخاله‌های ساختمانی در ساحل شرقی كارون را رد می‌كند و می‌گوید: نخاله‌های جمع شده در ساحل كارون، احتمالا به دلیل سیل اخیر است و سیل باعث شد كه نخاله‌ها در این قسمت از ساحل جمع شوند.

مجتبی گلستانی می‌افزاید: البته این بخش كار مربوط به سازمان موتوری شهرداری كل است اما مطمئنا این سازمان هم نخاله‌های ساختمانی را در ساحل كارون تخلیه نمی‌كند.

گلستانی بابیان این‌که  بخشی از نخاله های ریخته شده کار برخی از شهروندان است، می‌گوید ما از این پس جدی‌تر از قبل مانع ریختن نخاله‌ها در ساحل خواهیم شد.

***

خودروها با سرعت از جاده ساحل شرقی كارون عبور می‌كنند. یكی از خودروها توقف می‌كند. خانم و آقایی میانسال از پژوی نقره ای خود پیاده می‌شوند و می‌خواهند در ساحل عكس یادگاری بگیرند. پس‌زمینه عكس‌شان را همین جزیره‌ای تشكیل می‌دهد كه با انباشته شدن نخاله‌های ساختمانی در ساحل شرقی كارون به وجود آمده است. كمی این پا و آن پا می‌كنند. از حركات و نگاه شان روشن است كه دودل هستند در میان این همه نخاله عكس بگیرند یا نه. اما گویا به حرمت كارون زیبا، از قید بی‌قوارگی نخاله‌ها در ساحل می‌گذرند... عكس می‌گیرند و سوار پژوی نقره ای می‌شوند و می‌روند.